Duben 2010

Duben - měsíc kultury

12. dubna 2010 v 7:56 | MG |  Akce - pozvánky a komentáře
Nastal nám duben a s ním přišlo i očekávané jaro. Venku se všechno pomalu začíná zelenat, kytičky kvetou a ptáčci zpívají ...

Avšak k životu se neprobouzí jenom příroda, ale i kulturní dění kolem nás. Tak jako ve vinohradech raší nové listy, tak i na hudební vinici vyrašilo spousta zajímavých koncertů.

Začátek dubna se ještě nesl v duchu doznívání koštové sezóny. Vinaři představili svá vína v Boršicích a Polešovicích a milovníci ostřejšího pití si určitě přišli na své na koště slivovice v Sadech.Třetí dubnový týden je opravdu posetý akcemi. Ve čtvrtek 15.4. zavítá do Uherského Hradiště uskupení muzikantů PACORA trio. Tito tři zkušení muzikanti (housle, cimbál, basa) spolu hrají od roku 2004 a jejich hudba je velmi zajímavou a pestrou směsicí jazzu a folklóru. Pokud máte rádi netradiční muziku, tak si tento koncert rozhodně nenechte ujít.

No a po jazzu zpět k folklóru. Do města, kde studuji - do Ostravy přijede představit své folklórní písně a tance v pátek 16.4. slovenský umělecký soubor Lúčnica. Je to sice daleko, ale Lúčnica se nevidí každý den.

Pokud máte rádi folklór,ale neradi vysedáváte na koncertech a rádi sportujete, tak v sobotu 17.4. proběhne v Uherském Hradišti již tradiční akce Na kole vinohrady. Více o této akci najdete na plakátu:
Předchozí akce byli spíše pro dospělé, tak tady mám jednu pozvánku i pro rodiče s dětmi. 18.4. se totiž v Klubu kultury v Uherském Hradišti uskuteční 35. ročník soutěže dětských zpěváků lidových písní Zazpívej slavíčku. Děti z Uherského Hradiště a okolí vám ukáží, že i ony rády zpívají.

Dění v dubnu je letos silně poznamenáno nejrůznějšími výročími.

V neděli 18.4. se v Janáčkově divadle v Brně uskuteční premiéra VUS Ondráš s názvem Dvanáctero k příležitosti 65. výročí osvobození města Brna. Vzhledem k tomu, že VUS Ondráš je bez nadsázky jeden z nejlepších folklórních souborů v Evropě,tak si myslím že je se na co těšit.

10 let své existence oslaví také folklórní soubor Cifra. Ke svému výročí připravili 2 vystoupení. V pátek 23.4. se uskuteční předpremiéra, kde soubor bude natáčet své DVD a v sobotu 24.4. se pak uskuteční slavnostní premiéra.

Pomyslnou tečku za měsícem dubnem udělá folklórní soubor Hradišťan, který si připomene 60 let své existence premiérovým programem Setkání generací. Akce se uskuteční 30.4. v uherskohradišťském Klubu kultury.

Tak to je takový malý přehled akcí, které nás v dubnu čekají. Na kterou byste se rádi vydali vy ? Můžete hlasovat v anketě.

10. výročí založení CM Harafica

11. dubna 2010 v 18:57 | MG |  Akce - pozvánky a komentáře
harafica
Tuto sobotu 10.4. oslavila v Uherském Hradišti cimbálová muzika Harafica 10. výročí svého založení a zároveň pokřtili své nové CD. Jejich koncert byl nezapomenutelným a hlubokým zážitkem, pro všechny jejich fanoušky, mohli obdivovat smělé a originální úpravy lidových písní, které muzikanti brilantně zahráli. Sám jsem se koncertu zúčastnil a v jeho průběhu jsem se několikrát přistihl, jak zírám s otevřenými ústy. Celá akce měla jiskru a spád. Excelentní muzikantské výkony byly v průběhu večera prokládány vtipnými fotografiemi a videi ze života muziky. Kmotry nového CD se stali Pavel Štulír (CM Jaroslava Čecha) zakladatel muziky a David Burda (Hradišťan), který osobně se podílel na tvorbě CD. I přesto že, kluci zahráli tak skvělý koncert, ještě po něm měli energii a chuť hrát na besedě u cimbálu.

Před Haraficou smekám a přeju do dalších let hodně dobré muziky.

Výstava vín Boršice

11. dubna 2010 v 9:35 | MG |  Akce - pozvánky a komentáře
Ǩost borsice

Nejočekávanější událost celé koštové sezóny je již za námi. Košt v Boršicích se uskutečnil o Velikonoční neděli 4. dubna. Sešlo se tady přes 960 vzorků bílých a červených vín. Celá akce začala již v 10 hodin dopoledne.
Letos poprvé jsme na této výstavě vín byl již od jejího začátku, tudíž jsem měl možnost ochutnat vítězná vína hned několika odrůd. Musím říci, že rychlost jakou vítězná vína mizela ze svých lahví byla ohromující. 2 minuty po začátku degustace již zmizela nejlépe hodnocené vzorky u minimálně 4 odrůd bílých vín. Avšak některá oceněná vína se v průběhu výstavy na stoly doplňovala, takže ti co přišli později nebyli ochuzeni.
Od půl jedné bavili lidi kromě vín i cimbálová muzika Pentla (ano jsme to my ). Chtěl bych tímto poděkovat všem našim fanouškům a posluchačům za věrnou podporu po celou koštovou sezónu.
Zvláštní poděkovaní patří boršickým "punkerům" za pogo před cimbálem .

Výstavu vín jsme opouštěli ve velmi dobré náledě kolem sedmé hodiny (můj osobní rekord - vydržel jsme na koště 9 hodin ). Už teď se těšíme na příští rok.
Vínu zdar !!!

Skripta do pozemního stavitelství

7. dubna 2010 v 19:35 | MG |  VŠB FAST
Milí spolužáci,našel jsem na internetu skripta do pozemního stavitelství I. Kdo by měl zájem může si je stáhnout z edisku nebo humya.
POZOR: soubory jsou zaheslované. Kdo chce heslo, ať mne kontaktuje na ŠKOLNÍ mail (GAB0008 atd )